Hilmi Güler'i size yedirmeyiz. Haydi başka kapıya...

Kirazlimanı Mahallesinde eski Belde Otelin bulunduğu 200 yıllık Müslüman mezarlığı ve kumsal üzerinde gökdelen yapmak isteyen inşaat lobisi bu kez yalan haberlerle algı operasyonları yapıyor. Ancak Hilmi Güler bu konudaki kararlılığını her fırsatta dile getirmeye devam ediyor

- Bu haber 816 kez okundu.

Hilmi Güler'i size yedirmeyiz. Haydi başka kapıya...

Karadeniz’in en güzel kıyı ve kumsallarına sahip Ordu’nun en eski mahallesi olan Kirazlimanı’nın denizle buluştuğu alanda yaklaşık 200 yıllık Müslüman mezarlığının üzerinde inşa edilen ve Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yapımı durdurulan 3 bloklu inşaat lobisinin algı operasyonları sürüyor. 
Söz konusu lobi, bu kez eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile gizlice görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söz konusu gökdelenlerin yıkımının durdurulmasını istediğini iddia etti. Bu iddia Büyükşehir Belediye Başkanlığı kaynaklarınca yalanlandı. Büyükşehir Belediyesi yöneticileri böyle bir görüşmenin hiçbir zaman gerçekleşmediğini, ortaya atılan iddiaların tamamen uydurma olduğunu vurguladı. 
Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, 18 Temmuz tarihinde aldığı kararla inşaatın durdurulmasına karar vermiş ve ardından mühürlemişti. Kumsal üzerine gökdelen inşaatını gerçekleştiren 4 ortaklı olan ve aralarında siyasetçilerin bulunduğu konsorsiyum, mahkemeye başvurmuş, mahkeme ise yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Karara itiraz eden Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk mücadelesi sürüyor. Söz konusu konunun halen hukuk süreci devam ediyor. 
HİLMİ GÜLER KARARLILIĞINI DAHA NASIL ANLATACAK? 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, daha önceki açıklamalarında söz konusu gökdelen inşaatının kumsal ve tarihi mezarlık üzerine konulmuş bir ucube olduğunu ve ‘sahiller halkındır’ diyerek bu konudaki kararlılıklarının devam edeceğini açıklamıştı. 
Başkan Güler, 17 Eylül 2019 tarihinde Altaş TV’de Funda Altaş Şimşit’in yönettiği ‘Ordu’yu Yönetenler’ programında soru üzerine “Parayı veren düdüğü çalar diye bir şey yok” diyerek bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklamıştı:
“İmar çoğu şeyin temeli. Hem de yolsuzlukların temeli hem sıkıntıların temeli, rantın kapısı ve çirkinleşen şehirlerin en temel sebebi. Ben buna izin veremem. Dolayısıyla çok kararlıyız. Lami cimi sevmiyorum. Maalesef kolay anlaşılamayan durumlarda var. Hukuken de bu işi kökünden çözmek niyetindeyiz. Bir tane yanlış yaptığınız zaman emsal teşkil ediyor, örnek oluyor diğerlerinde de aynı şey oluyor. Ordu’yu kirletmeye hakkımız yok. Bu vatandaşın anayasal hakkı. Sahiller herkesin. Parayı veren düdüğü çalar diye bir şey yok. Ordu herkesin, Türkiye herkesin sahillerde vatandaşın. Bu noktada kesin kararlı bir şekilde gidiyoruz. Anayasal hata yapmadan herkesin hakkı olan çalışmaları yapacağız”
“VIZ GELİR TIRIS GİDER, BUNU BİLESİNİZ”

Başkan Güler aynı kararlılığını 19 Ekim 2019 Muhtarlar Günü sebebiyle düzenlenen ve il genelinde bulunan 772 mahalle muhtarının katıldığı toplantıda bu konuya dikkat çekerek şu görüşlerini açıklamıştı:
“Nazım imar planı bizim sorunumuz. Kirazlimanı Mahallesi'nde belde diye bir ucube var. Vatandaşın kıyıdan geçme hakkını ortadan kaldıran, insan haklarına aykırı bir proje bu. Ben bunu ortadan kaldırmakta yani yıkmakta kararlıyım. Bunu bilesiniz. Bunun bazı sıkıntıları devam ediyor. İnşallah onları da aşacağız. Biz ne sıkıntılar atlattık onun için bize vız gelir tırıs gider. Bunu çözeceğiz bunu bilesiniz”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in bu kararlı açıklamalarının ardından ilginç olaylar gelişti. 4’lü konsorsiyum lobisi, lobisi tarafından ulusal basında yıpratma kampanyaları ve haberleri yayınlandı. Ancak Başkan Güler, bu yıpratma kampanyalarına ve asılsız haberlere rağmen kararlılığını sürdürdü. 
“BU KONU TÜRK ADALET VE ŞEHİRCİLİK TARİHİNE GEÇEBİLECEK BİR OLAY”
Güler, bu kez aynı kararlılığını 18 Aralık 2019 tarihinde Altaş TV’de Gökhan Gül’ün sunduğu programa katılarak gösterdi. Güler, bu programda da kararlılığını şu sözlerle vurgulamıştı: 
“Biz burada önemli işler yapmak istiyoruz. Ordu’nun işi sadece belediyecilik değil, her şeyiyle örnek bir belediye olması. Belde bunlardan bir tanesi. Bu çok önemli bir nokta. Türk adalet tarihine, şehircilik tarihine geçebilecek bir olay. Biz işin sonucuna bakarız. Hukuki süreç devam ediyor. Ama şunu söyleyeyim, ders kitaplarında okutulacak bir konu bu. Burada biz kararlılığımızı sürdüreceğiz, sürdürüyoruz. İzliyoruz. Biz işimize bakıyoruz. Benim en önemli özelliğim tribünlere kulağımı kapatarak çalışmalarıma devam ediyorum. Tribünlere kulağını veren futbol oynayamaz. Tek hedefimiz Ordu’nun mutluluğu ve başarısıdır. Bunun için yapmayacağımız fedakarlık yoktur. Biz buraya oyun oynamaya gelmedik iş yapmaya geldik”
GÖKDELENLER 190 YILLIK MESCİT VE MEZARLIK ÜZERİNDE

Bu arada tarihi kaynaklar, söz konusu inşaatın 190 yıllık bir Müslüman mezarlığı üzerinde olduğunu gösteriyor. Tarihi kaynaklara göre, söz konusu alanda 1782 yılında Ordu’ya yerleşen gemicilerin inşa ettiği mescit ve yanında Müslüman mezarlığı ile sıbyan okulu bulunduğu ortayla çıktı. 
Mescit ve mezarlığın bulunduğu alan 1972 yılında dönemin AP’li belediye tarafından turistik tesis amacıyla yıkıldı. Aynı yıl otel temeli atıldı. Dönemin şartları ve ekonomik sıkıntı sebebiyle 1977 yılına kadar otelin karkas inşaatı yapılabildi. 1977-1980 yılları arasında CHP’den Ordu Belediye Başkanlığı yapan Kazım Türkmen, Belde Otel ile ilgili bir çalışma yapmazken, 12 Eylül ihtilalinin ardından görevden alındı.
İhtilal ve sıkıyönetimin hüküm sürdüğü 1980-1984 yılları arasında da otel inşaatı karkas halinde kaldı. 1984 yılında dönemin Bayındırlık Müdürlüğü söz konusu binanın çok yüksek olduğu raporunu vererek iki katının yıkılması için rapor yazdı. Dönemin Ordu Belediye Başkanı Kazım Türkmen 9 katlı binanın son iki katını yıkarak 7 kat olarak bıraktı. Yıkımın ardından karkas otel inşaatı aralıklı olarak devam etti. Otel, 1990 yılında tamamlanarak hizmete açıldı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun döneminde eski Müslüman mezarlığının izlerini taşıyan alanda onlarca selvi ağacı kesilerek kongre, balo, düğün gibi etkinliklerde kullanılması amacıyla ruhsatsız salon inşa edildi.
MEZARLIK ÜZERİNE 3 BLOK 17 KATLI GÖKDELEN

2017 yılında otel arazisi dönemin Büyükşehir Belediyesince ihale yoluyla satıldı. Araziyi satın alan 4 şirketli konsorsiyum mevcut arazinin dışına çıktı. Kumsalı da kapatan şirket yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında 3 blok halinde 17’şer katlı ve 280 daireli bina inşaatına başladı. İnşaata sert tepki gösteren Ordulular, imara aykırı, çarpık yapılaşmanın önlenmesi için yargıya başvurdular. Bununla yetinmeyen Ordulular imza kampanyaları düzenleyerek binanın yıkılmasını istediler. Bu sırada inşaat 12. kata kadar yükseldi.
RANTA DUR DİYEN BAŞKAN HEDEF OLDU

30 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mehmet Hilmi Güler, halk tarafından büyük tepki alan ve düzenlenen kampanyada 110 bin imza toplanarak yıkılması istenen çağrıya kayıtsız kalmadı. Bütün mimari özellikleriyle tartışma konusu haline gelen gökdelen inşaatına karşı mücadele başlatan Başkan Güler, ilk olarak Belediye Meclisini topladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi 18 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantı da gökdelen inşaatının durdurulmasına karar verdi. Meclis aynı toplantıda, gökdelen projesinin imar planını tamamen iptal etti. Halen mahkemede hukuki sürecini sürdürüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.