Aşkın Tören bombaladı

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, adaleti merkeze alan bir yönetim anlayışıyla Altınordu’yu yöneteceklerini belirterek açık ve net konuştu

- Bu haber 652 kez okundu.

Aşkın Tören bombaladı

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in açılış konuşması ile başlayan Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısında daha sonra meclis gündemine geçildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından müdürlüklerden gelen teklifler oylandı ve bazı maddeler komisyonlara sevk edildi.
BAŞKAN TÖREN: “KAMU MALI BEYTÜLMALDIR”
Gündem maddelerinin ardından sorulan sorular ve kamuoyunda yer alan ve gerçeği yansıtmayan haberlerle ilgili bir konuşma gerçekleştiren Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, adaleti merkeze alan bir yönetim anlayışıyla Altınordu’yu yöneteceklerini söyledi.
"Kamu malı beytülmaldır" diyen Başkan Tören, “Yusuf Has Hacip, “Adalet cemiyet hayatının mihveridir” der. Biz, hangi makamda olursak olalım, bu düsturu, cemiyeti ayakta tutan hak ve adaleti gözetmemiz gerekir. Adalet, yerine koymaktır. Adalet, eğer yöneticiyseniz, aldığınız emanetin üzerine titremek, mizan gününü gözeterek hareket etmektir. Biz, bir söz verdik. Dedik ki, emaneti hakkıyla taşıyacağız. Öteki oluşturmadan, adaleti merkeze alarak bir yönetim anlayışı ile kentimizi yöneteceğiz dedik. Çok şükür bu ilkemizi hayata geçirmek adına önemli adımlar attık atmaya da devam edeceğiz. Kamu malı beytülmaldır. Kamu malı dediğimizde bırakın insanı, kuşundan kurduna kadar bütün varlığın hakkından bahsediyorsunuz demektir. Onun için vicdanınızda hassas bir terazi taşımak zorundasınız her zaman. Hesap verebilirlilik, şeffaflık gibi ilkeleri hayata geçirirseniz, işte bu emanetin sorumluluğunu bütün kesimlerle birlikte taşırsınız” dedi.
“GELİR GİDER DENGESİNİN SAĞLAYARAK 40 MİLYONA YAKIN TASARRUFLA BORÇ ÖDEDİK”
Göreve geldikleri günden bu yana belediyenin gelir ve giderlerini dengelediklerini ve 40 milyona yakın borç ödediklerinin altını çizen Başkan Tören, “Belediyeye geldiğimiz günden beri, belediye hizmetlerinde ilkeli, verimli, şeffaf ve tasarrufu ön planda tutan yönetim anlayışıyla hareket ettik. Önceki yıllarda ve aylarda, belediye gelirleri giderlerinin altında seyrederken, hamdolsun biz gelirlerimizi giderlerimizin altında seyretmekten çıkartarak gelir-gider dengesini sağlamayı başardık. 6 aylık gelirimiz yaklaşık 52 milyon TL iken, giderimiz ise 52 milyon oldu. Daha çiçeği burnunda bir yönetim olarak gelir-gider dengemizi 6 ayda sağlamayı başardık, hem de bir önceki yıllara ve aylara göre gelirlerimiz düşmüşken bunu yaptık. Bu arada gelirlerimize dokunmadan tamamen verimlilik esaslı çalışma ve tasarrufla 40 Milyon TL’ye yakın borç ödedik” diye konuştu.
“AMACIMIZ KAMU YARARI GÖZETMEK”
Temizlik işleri ile ilgili kamuoyunda yer alan ve gerçeği yansıtmayan haberler ve paylaşımlar hakkında da meclis üyelerine detaylı bir açıklama yapan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “30 Eylül’de sona erecek mevcut anlaşma dolayısıyla ’Kent Temizliği İşlerinde Kullanılmak Üzere Yakıt Dahil Araç Kiralama İşi’ ihalesini yapmaya karar verdik. Bu süreç içinde sözde 10 ayrı firma, Valiliğe, Kaymakamlığa, Belediyemize ve Belediyemizin değişik birimlerine 30’a yakın ihaleye davet dilekçesi gönderdiler. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 21. Maddesi pazarlık usulü ile alım yöntemi, idarelere istediği, yeterliliği olan en az üç firma davet edebilme takdir hakkını vermiş olmasına rağmen belediyemize intikal eden davet isteklerine olumlu cevap verilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak davet talebi dilekçeleri incelendiğinde, bazı farklı firmaların dilekçe metinlerinin aynı olduğu, hatta farklı firma dilekçelerinin yazı karakterleri ve zarf özellikleri itibariyle tek bir kalemden çıktığı kuşkusu güçlü bir şekilde anlaşılmıştır. Bizde kuşkulara mahal vermemek ve kamu yararı adına gerekli tedbirleri aldık ve gözettik. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve Türk Ceza Kanunu Hükümlerine göre İhaleye Fesat Karıştırmaya Teşebbüs olarak nitelendirilen ve belediyemizi baskı altına alan bu girişim karşısında hukuki hakkımızı kullandık. Geçtiğimiz mecliste millileşme kararı aldığımızı söyledikten sonra bizim ile çalışmak isteyen birçok firma tarafımıza görüşme talebinde bulundu. İhalenin yayınlandığı tarihten sonra ilgili sektördeki firmalar, bizim bu iş için hangi araçlara ihtiyacımız olduğunu ekaptan indirdikleri şartnamelerde muhakkakki gördüler, ihaleye katılım yapmak isteyen firmalar ihale öncesi hazırlıklarını tamamlayarak, envanterindeki araçlara ek olarak yeni araç siparişleri vermeleri olasıydı. Bu hazırlıkları farkedip, katılım sağlamak isteyen firmalara saldırılar yapıldı. Evet gerçekte bu firmalar vardı ama adı geçen firmaların birçoğu ihaleye katılım sağlamadılar. Belki de bu firmalar ihaleye katılım sağlasalardı maliyet daha da düşebilirdi” şeklinde konuştu.
“TEMİZLİK İŞİNDE TAHMİNİ YILLIK 12 MİLYON, 5 YILDA İSE 60 MİLYON TASARRUF VE KAR ELDE ETMEYİ PLANLIYORUZ”
Yapılan ihale sonucunda temizlik işlerinde önemli bir kar elde edileceğini belirten Başkan Tören, “Reel maliyetlere ulaşabilmek adına ALBEL A.Ş aylardır yoğun bir piyasa araştırması yürüttü. Türkiye’de bu işi yapan hemen her firmadan fiyatlar aldı. Birçok firmanın 1 milyonun altında rakamlar verdiğini tespit etti. İhale esnasında ise 900 bin rakamının altında fiyatlara inebileceğini öngördü. Bu doğrultuda 900 Bin TL gibi bir fiyatla belediyemizden ihaleyi aldı. Belediyemizin Temizlik işlerinin personel tarafını yürüten ALBEL AŞ. yaptığı araştırma ve hazırlıkları neticesinde temizlik aracı kiralaması işinin daha uygun maliyetlerle daha ucuza yapılacağını ispatladı. Bu doğrultuda belediyemiz normal şartlarda dönemsel 1 milyon 900 bin TL’ ye varan fiyatlarla yaptıracağı bu işi ALBEL yarı fiyatına hem de kar ederek yapmaya başlamıştır. Belediyemizin bu işte tahmini yıllık 12 milyon TL, 5 senede ise 60 Milyon TL kar ve tasarruf elde etmesi beklenmektedir. Arkadaşlar, göreve geldiğimiz andan bu güne, gece gündüz demeden, hak için, hukuk için, tüyü bitmemiş yetimlerimiz için, usulsüz hiçbir işe müsaade etmeden alın teri dökerek; 25 milyon TL faaliyetlerimizden ve 60 milyon çöp temizlik hizmetlerinden yani toplamda 85 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Bu mu deve kuşu olmak, bu mu tezgah, bu mu yandaşçılık? Yorumunu vicdanlarınıza bırakıyorum” ifadelerini kullandı.
"5 YIL SONRA TAM ANLAMIYLA MİLLİLEŞECEK, TÜM İŞLERİ KENDİ ELİMİZLE YAPACAĞIZ”
Maliyetleri artırmadan çalışmalar yürüteceklerini ve 5 yılın sonunda tüm araçların belediyenin olacak şekilde planlama yaptıklarını vurgulayan Başkan Tören şunları kaydetti:
“Basında çıkartılan haberlerle beraber; Belediyemize, Valiliğe, Kaymakamlığa, Emniyete davet talebi gönderen firmalar dışındaki tüm firmaların adı sözde önceden anlaşılmış gibi lanse edildi. Bu sebeple ihaleye davet edeceğimiz firma sayısı oldukça aşağı düştü. Fakat yine de tüm bu organize saldırıların ne için gerçekleştiğini açıklarcasına 1 milyon 900 bin’e varan işi 900 bin rakamının altına düşürmeyi başararak, tüm karalamalara çamur atmalara iftiralara maruz kalmayı göze alarak Altınordulu hemşerilerimizin hakkını korumayı başardık. Bu baskılar haberler yüzünden ALBEL’in ihalesine kimse girmeyebilirdi, o zaman ne olacaktı, mevcut maliyetlerle çalışmaya devam etmek zorunda bırakılacaktık. Bu milletin 60 milyon TL parasına yazık olmayacak mıydı? Velhasıl sonuç olarak kurumumuz yarı yarıya tasarruf sağlamış, 5 yılda 60 milyon TL'sinin, şehrin başka ihtiyaçları için kullanılmasına imkan verilmiştir. En önemlisi de bu maliyetler hiç artmadan, 5 yılın sonunda tüm araçlar ALBEL’in olacak şekilde planlarımızı hayata sokacağımızın sözünü hepinizin huzurunda veriyorum. Tüm bu yıpratmalara, hakaretlere, iftiralara, lekelemelere sebep olan, bilerek ya da bilmeyerek bu oyuna alet olan herkesin hakkında kanuni haklarımızı kullanacağımı da, herkes gibi şahsiyetinden başka mirası olmayan biri olarak ilan ediyorum.”
"KILI KIRK YARMAK ZORUNDAYIZ”
Başkan Tören son olarak, “Biz hak, adalet, beytülmal, kamu malı demeye, yediden yetmişe bütün hemşerilerimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bizi büyüten, bizi tabiri caiz ise adam eden bu şehre karşı, bu şehrin mübarek bildiğimiz insanına karşı hizmet etme mecburiyetimiz var. Onun için, her ne yapıyorsak kılı kırk yarmak zorundayız.
Ben ve arkadaşlarım bu ölçüyle belediyeyi yönetmeye kararlıyız. Cenab-ı Allah’ın nusretiyle de bunu başaracağız” ifadelerini kullandı.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.