Buyrun size fabrika arazisi..Artık bahane kalmadı

Ordu'nun kökleşmiş sorunlarına yine Hilmi Güler el attı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerini ödedi. Karşılığında 100 dönüm arazi Büyükşehir'e tahsis edildi. Ordu’ya yatırım yapmak isteyen ancak arazi sıkıntısı sebebiyle fabrika inşa edemeyen firmalara fırsat doğdu

- Bu haber 857 kez okundu.

Buyrun size fabrika arazisi..Artık bahane kalmadı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerini ödedi. Bunun karşılığında Büyükşehir Belediyesi adına 100 dönüm arazi tahsis edildi. Başkan Güler, Ordu’ya yatırım yapmak isteyen ancak arazi sıkıntısı sebebiyle fabrika inşa edemeyen firmaların önündeki engelleri kaldırdı.
HİLMİ GÜLER’DEN OSB SORUNUNA NEŞTER
Göreve geldiğinden bu yana geçen 18 ayda 4 şirket kurarak çalışmaları hızlandıran, alt yapı ve üstyapı belediye hizmetlerini kesintisiz sürdüren, tarım, turizm, enerji ve imar alanlarında önemli projeleri devreye koyan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, istihdam ve sanayi alanında önemli bir projeye daha imza attı. 
Başkan Güler, Altınordu ilçesi Karaağaç Mahallesi ile Ulubey İlçesi Güzelyurt ve Eymür mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 90 hektar arazi üzerinde bulunan Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaşanan ve arazi sahiplerine uzun süredir ödenmeyen kamulaştırma bedellerinin ödenmesine katkıda bulundu. 
OSB’ne kamulaştırma bedeli ödenmesini sağlayarak hisse sahiplerinin mağduriyetini gideren Güler, ödeme karşılığında OSB’den 100 dönümlük arazi tahsisi aldı. Bu araziye yatırım yapacak olan firmaların kuracağı fabrikalarda yüzlerce kişiye istihdam imkânı sağlanacak. 

ARAZİ SAHİPLERİNE 7.5 MİLYON LİRA
Altınordu ilçesi Karaağaç Mahallesi ile Ulubey İlçesi Güzelyurt ve Eymür mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 90 hektar arazi üzerinde bulunan Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arazi sahiplerine kamulaştırma bedelleri ödeme yapılamadığı için yatırımcı firmalara arazi tahsisi yapılamıyordu. Ordu’nun 5. teşvik bölgesinde olması, vergi, SGK ve diğer imkanlar açısından yatırım yapmak isteyen firmalar, arazi sıkıntısı sebebiyle başka bölgeleri tercih ediyordu.  

YATIRIMCILARIN ÖNÜNDEKİ ENGEL KALKTI
Bu duruma çözüm getirmek isteyen ve yeni istihdam alanlarının oluşmasının önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan Ordu büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Belediyenin iştirak şirketi ORBEL vasıtasıyla arazi sahiplerine ödenmesi amacıyla OSB’ne 7.5 milyon lira ödeme yapılmasını talimatını verdi. OSB Yönetim Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bilgisi ve onayıyla arazi sahiplerine kamulaştırma ödemesini gerçekleştirdi. OSB, ayrıca 7.5 milyon lira karşılığında Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 100 dönümlük arazi tahsisi yaptı. Büyükşehir Belediyesi, yatırım yapmak isteyen firmalara satın aldığı araziden tahsis yaparak fabrikalar kurulmasını ve istihdam oluşturulmasını sağlayacak. Bu hamle ile, Ordu’da yatırım yapmak isteyen ancak arazi sıkıntısı sebebiyle bunu gerçekleştiremeyen firmaların önü açılmış oldu. 
Öte yandan Başkan Güler, Türkiye’nin tanınan ve sayılı firmalarla görüşmelere başladı. Başkan Güler, özellikle nitelikli üretim yapabilecek, kurumsal altyapısı bulunan, güçlü istihdam kaynağı olabilecek firmalarla görüşmelerini sürdürüyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.