Güneş balçıkla sıvanmaz!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e karşı son günlerde başlatılan yıpratma çalışması gözden kaçmıyor. Siyasi hırs ve menfaatlerini istediği alana yayamayan, 3 aylık bir süreçte Belediyeden istediği gibi yararlanamayan bir kesim sokak ve algı enformasyonu oluşturmaya çalıştı. Ancak Orduluların dirayeti sayesinde algı operasyonu ters tepti

- Bu haber 2715 kez okundu.

Güneş balçıkla sıvanmaz!

Kısacası klasik belediyeciliğin dışına çıkarak, ekonomik, sosyal, istihdam alanlarına girmeyi,  hem sıra dışı belediyecilik yapmayı, hem de ezberleri bozmayı hedefleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e karşı son günlerde başlatılan yıpratma çalışması gözden kaçmıyor. 
Yerel seçimlerde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı büyük bir oy yüzdesi ile kazanan ve seçime giren tüm partilerin toplamından fazla oy alan Hilmi Güler’i kullanamayan, siyasi hırs ve menfaatlerini istediği alana yayamayan, 3 aylık bir süreçte ihale alamayan, gelinini, yeğenini, oğlunu kızını Belediyeye işe aldırtamayan, Belediyeden istediği gibi yararlanamayan bir kesim sokak enformasyonu oluşturarak Orduluları etkilemeye çalıştı. Ancak bu girişim Orduluların dirayeti sayesinde başarılı olamadı. 
“İstifa edeceği, göreve bırakacağı, hasta olduğu..’ şeklindeki dedikodu, gıybet ve iftira mekanizmasını çalıştıran trol şebekesine karşı bir duruş sergileyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler de bu tür enformasyonlara “Bunların vicdanı Alzheimer olmuş” sözüyle sert bir cevap verdi. 

VİTES ELLERİNDE KALDI
Ünye havzasında muhtemel afetlerin yaşanmaması ve sıkı bir tedbir alınması isteyen Başkan Güler, koordinasyon kurulunun toplanması talimatını verdi. Toplantı için farklı çalışma sahalarından gelen 30 üst düzey yönetici ve daire başkanının araçlara 4’er, 5’er binerek katıldığı toplantıyı farklı bir üslupla değerlendiren trol şebekesi, ‘vitesi yükseltmeye’ kalktı. 30 kişinin kullandığı 9 aracın fotoğrafını farklı bir üslupla yansıtmaya çalıştı.
Ancak Ordu halkı, gözünde ve gönlünde saygın bir yeri olan Hilmi Güler’e sahip çıkarak bu tür sokak enformasyonlarına ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’ diyerek aldırmadı. Ordulular, sosyal medyada; ulusal gazetedeki habere ve bu haber üzerinden nemalanmaya çalışan kesime sert tepki gösterdi. 
Ordulular, “Hilmi Güler, içinde hizmet aşkı olan, mal ve mülke değer vermeyen bir isim. Bu özelliği ile kendisine büyük saygı duyuyoruz. Bu tür kasıtlı haberlere artık karnımız tok. Ordu’ya, işini bilen, malda mülkte gözü olmayan, hem ehliyet hem de liyakat sahibi bir gönül adamı başkanımız olduğu için mutluyuz” ortak görüşünde birleşti.

YAPTIKLARI YAPACAKLARININ TEMİNATIDIR
59, 60 ve 61. AK Parti Hükümetlerinde tam 7 yıl başarılı bir Enerji Bakanlığı yapan Hilmi Güler, Türkiye’nin enerji politikasını değiştirdi. Bugün Türkiye’nin gündeminde yer alan yenilenebilir enerji, HES, enerji verimliliği, nükleer santral, Bakü-Ceyhan, TANAP, Trans-Avrasya gibi önde gelen politikaların baş mimarı olan Hilmi Güler, Ordu’nun asırlık beklentilerini de 7 yıllık Bakanlığı süresince çözüme kavuşturdu. 
Başta sahil yolu, havalimanı, üniversite, Topçam Barajı, doğalgaz, çevre yolu, bor’lu yol, elektrik hatlarının yeraltına alınması gibi hizmetlerinin yanısıra NATO’nun bile engellemeye çalışmasına rağmen Karadeniz-Akdeniz yolunu başlatması Ordu ili tarihinde adeta reform niteliğini taşıyor. 

KOLTUĞA OTURUR OTURMAZ İLK EMRİ TASARRUF OLDU
Bütün bu hizmetlerinin yanında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı büyük bir oy yüzdesi ile kazanan ve seçime giren tüm partilerin toplamından fazla oy alan Güler, görevine başlar başlamaz işe tasarruf tedbirleri ile başladı. İlk etapta başkanlık ve özel kalem ekibine tahsis edilen kiralık 9 VIP aracından 7’sini geri iade ettirdi. En küçük bir ilçe belediye başkanının Audi’yi makam aracı yaptığı bir zamanda o sıradan bir işadamının bile kullanmayı istemediği daha ucuz ve mütevazi bir makam aracına binmeyi tercih etti. 
Bunun yanında daire Başkanlarının kullandıkları araçlara yakıt sınırlaması getirdi. Belli bir yakıt sınırlamasını aşan daire başkanının parasını kendi cebinden ödemesi talimatını verdi. Bu sayede daire başkanları lüzumsuz araç kullanımını azalttı.
Belediye ve daire başkanlarının misafirlerine, eşe dosta ikram ettiği hediyelik iç fındıkların büyük yekün tuttuğunu öğrenen Güler, rakamların oldukça yüksek olduğunu görünce bu tür hediyelik eşya ve kuruyemiş alımlarını durdurdu. Güler, bunların yanısıra gereksiz ve Belediyeye bir getirisi olmayan tüm harcamaları durdurdu. 

ÜNYE VE FATSA’YA ÖZEL İLGİ 
Güler, hizmetlerin daha çabuk ve hızlı olması, kırsal kesimin ihtiyaçlarının daha verimli çözülebilmesi için nüfus, ekonomik ve sosyal yönden güçlü olan Fatsa ve Ünye İlçelerini göz ardı etmedi. Büyükşehir Belediyesi’nin en etkin iki kurumu olan Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Merkezi’ni Fatsa’ya, İtfaiye Daire Başkanlığını da Ünye’ye taşıdı.
Görevde olduğu 3 ayda ekibiyle birlikte gece yarılarına kadar çalışan, zaman zaman gün ışığını gören Güler, projelerinin altyapısını oluşturmak için gerek Ordu’da gerekse il dışında ulusal ve uluslararası yatırımcı firmaların temsilcileriyle görüşmeler yaptı. Çinli firmalar enerji yatırımları, Singapurlu firmalar ise liman yatırımları için sıraya girdi. 
Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, DSİ gibi devlet kurumlarını devreye sokan Güler, 2020 yılında başlatacağı projelerin hazırlıklarının altyapısını oluşturdu.  
YENİ ŞİRKETLER KURDU
Bir yandan bu çalışmaları yürüten Güler, AR-GE adamı kimliğini konuşturdu. Ordu’nun köy-kent ilişkisinin sürekli devam arz ettiği, Karadeniz’in en güzel kıyılarına sahip olduğu ve doğasında yenilenebilir enerji imkânları barındırdığını görerek yeni projeler geliştirdi. Bununla ilgili Tarım A.Ş., Enerji A.Ş ve Turizm A.Ş. şirketlerini kurdu. Tarım şirketi vasıtasıyla halk pazarlarına köylerden gelen kadınların sattığı organik ürünlerin alımına karar verdiği gibi yine köylerde üretilen sütleri satın alarak sütlü ürünler üretilmesini sağlamak istiyor. Tavukçuluk ve yumurta üretimine destek vererek alım ve satım işleri gerçekleştirmek, balıkçılık alanına girilerek fleto üretimi yapılmasını sağlamak onun ilk hedefleri arasında bulunuyor.

FINDIĞA BİLE EL ATTI
Ordu'ya il dışından fındık toplamak için gelen işçi gruplarına Ağustos ve Eylül aylarında yaklaşık 45 milyon lira ödendiğinin belirlenmesi üzerine harekete geçen Güler, kurulmasını sağladığı Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş. vasıtasıyla fındık bahçelerinin bakımı, ilaçlanması, temizlenmesi ve hasadının şirket tarafından düzenli ve usulüne uygun toplanması için gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamak için kolları sıvadı.
Köylerde nüfus azaldığı için bahçelerdeki elma, armut, kiraz gibi meyvelerin değerlendirilmesi için meyve suyu üretimi yapılması da Hilmi Güler’in projeleri arasında yer alıyor. Böylelikle, bu meyvelerin ziyan olması önleneceği gibi, ayrıca kırsal kesimin insanına ekonomik destek sağlanmış olmayı amaçlıyor.  
Turizm şirketi vasıtasıyla balıkçı barınakları yat limanı haline getirilerek, turizmin hizmetine kazandırılması, doğa ve denizin en iyi şekilde değerlendirilmesi, turizm hareketliliğinin 12 aya çıkarılması hedefleyen Güler, enerji şirketi vasıtası ile ırmaklardan elektrik üretimi gerçekleştirerek, her ilçenin elektriğini kendisinin üretmesini sağlamayı amaçlıyor. 
Altınordu, Ünye ve Fatsa İlçelerinin arka kısmına 3 adet baraj yapılarak, hem içme suyu, hem de enerji elde edilmesini planlayan Güler, rüzgâr enerjisine önem vererek, Aybastı, Mesudiye, Akkuş gibi ilçelerin yüksek kesimlerinde RES’ler (Rüzgar Enerji Santralı) kurarak her İlçenin elektriğini üretmesini sağlamayı hedefliyor. 

Anahtar Kelimeler:
Hilmi Güler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seyfettin 5 yıl önce

Kervan yürür

Avatar
Haydar 5 yıl önce

Ordu da insanların üzerinden ğ-geçinmeye çalışan asalaklar rahatsız olur tabi,Akp li olmayıp parti içerisine sızan sırtlanlar aç kalır inşAllah.