Az konuşana bak...Kim beceriksizmiş aynaya baktın mı sen?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 10 yıldır kullanılan teleferik halatının yenilenmesi gerektiğinin ortaya çıkması ve bir risk oluşmaması için faaliyetinin durdurulmasına isyan etti. Bugün bir ilçe konumundaki Ordu Belediye Başkanlığı yapan Torun, Büyükşehir Belediyesini 'beceriksizlikle' suçladı.  "Beceriksizlik" denilince ilk akla gelen CHP'li Torun'un 10 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde 'beceriksiz' projelerinden birkaçı sayıldığında 'Bu adam nasıl Belediye Başkanlığı yapmış?' dedirtiyor...

- Bu haber 1128 kez okundu.

Az konuşana bak...Kim beceriksizmiş aynaya baktın mı sen?

Ordu Belediye Başkanlığı yaptığı 10 yılda beceriksiz yönetimi ve hafızalardan silinemeyen beceriksiz politikalarıyla hatırlanan CHP'li Seyit Torun, 10 yıldır kullanılan teleferik halatının yenilenmesinin gerektiği ortaya çıkması ve bir risk oluşmaması için faaliyetinin durdurulmasına isyan etti. İlçe Belediye Başkanlığı yapan Torun, Büyükşehir Belediyesini 'beceriksizlikle' suçladı.  
"Beceriksizlik" denilince ilk akla gelen CHP'li Torun'un 10 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde 'beceriksiz' projelerinden işte birkaçı...
DERİN DENİZ DEŞARJI PROJESİ 

2005 yılı Aralık ayında kanalizasyon sistemini denize akıtmak için ‘derin deniz deşarj projesi’ başlattı. Görünüşte 3 km açığa dökülecek olan kanalizasyon projesi 3 milyon liraya mal olacak ve proje 2 yıl içinde bitecek, 2007’de temiz denizde denize girilecekti. 
Temeli 2006 yılı Temmuz ayında atıldı. Boru döşeme çalışmaları 2009’da başladı. 2010 yılına gelindiğinde denize döşenmesi gereken 3 km boru hattının ancak 1700 metresinin döşendiği ortaya çıktı. Bunun tartışması sürerken bir gün lodos dalgaları denize döşenen boruları söküp kıyıya attı! Borular birbirinden koptu, bazıları kıyıya vurdu, bazıları ise açıklarda kayboldu. Müteahhit firma ortadan kayboldu. O gündür bugündür bulunamadı. 
O zamana kadar harcanan paranın 8 milyon lira olduğu ortaya çıktı. 2010 yılının rakamlarıyla, paranın para olduğu dönemde 8 milyon lira!
Allah’tan 2010 yılında AB Bakanlığı-Kalkınma Bakanlığı ortaklığında ve AB hibe projesiyle ‘Arıtma Tesisi’ yapıldı da Ordulu rahat etti.
Ama CHP, 2010 yılı rakamlarıyla 8 milyon liralık boruyu Orduluların sırtına yükledi.
* * * 
BUGÜNÜN 14 MİLYON LİRALIK OTOPARK FİYASKOSU

CHP'li Torun, 17 Mayıs 2011'de Yeni Mahalle’de katlı otopark’ın temelini attı. Otopark 7 Aralık 2013 tarihinde hizmete girdi. Fakat otopark’a otomobil giriyor ama kamyonet-kamyon giremiyordu. Sonradan otoparkın özürlü inşa edildiği anlaşıldı. Araç sahipleri otoparkı sevmedi ve atıl kaldı. 
29 Mart 2014 tarihinde yönetimi devralan AK Partili Belediye, enkaz otoparkından kalan 6 milyon lira borçla karşılaştı. 
Tabiri caizse CHP’den kalan 6 milyon lira borcunu da Ordulu ödedi.  
* * * 
5 MİLYON LİRALIK İŞÇİ AİDATINI ELELE VEREREK ORDULUNUN SIRTINA YÜKLEDİLER

CHP’li Belediye Başkanı Seyit Torun, 2011-2014 yılları arasında personelin maaşından kesilen sendika aidatlarını 4 yıl boyunca Belediye-İş Sendikasına ödemedi. O dönemde Belediye-İş Sendikası Ordu Şube Başkanlığı yapan Selim Yöndem bu duruma sessiz kaldı. Seyit Torun da maaşlardan kesilen sendika aidatlarını başka alanlarda harcadı. 
Yöndem, 2014 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Seyit Torun’un Seçim Koordinasyon Başkanlığını da (SKM) yaptı. 
2011-2014 yılları arasında işçilerin sendikaya ödenmeyen aidat miktarı 1 milyon 200 bin liraydı. (2011-2014 yılları arasındaki 4 yılın dolar fiyatı ortalaması 2 lira kabul edildiğinde yaklaşık 2.5 milyon lira aidat kesildiği ortaya çıkıyor)
Tam 4 yıl boyunca işçilerin aidatlarını sendikaya ödenmemesine ve başka alanlarda kullanılmasına ses çıkarmayan Belediye-İş, 2020 yılında toplu sözleşme yapmak için Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çaldı. Bu sırada personel Hak İş’e geçiyordu. Belediye-İş Hak-İş’e geçişleri durdurmak için Büyükşehir Belediyesi’ne, “Ya işçilerin Hak İş'e geçişini durdurun, ya da 2011-2014 yılları aidat borcunu almak için mahkemeye gideriz” dedi. 
Sonradan anlaşıldı ki, CHP’nin sendikaya ödemeyip başka alanlarda kullandığı toplam 1 milyon 200 bin lira gecikme faizleriyle 5 milyon liraya ulaşmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, sendikanın şantajına rest çekerek hem işçi aidatlarını ödedi hem de sendikayı belediyeden kovdu. 
CHP’den kalan bu 5 milyon liralık borcu da Ordulu ödedi.
* * * 
BARAKA TİPİ BİNAYA 200 BİN LİRALIK DEPREM PROJESİ ÇÖPE GİTTİ

Ordu Belediyesi’nin o eski baraka tipi binasını hatırlıyor musunuz? 2009 yılında herkes yeni bir bina yapalım derken CHP’li Seyit Torun, tuttu 8 milyon liraya deprem güçlendirme ihalesi açtı. Ortalık ayağa kalktı. Köprübaşı mevkiindeki Güzelordu İlkokulu’nu yaptıran işadamı Vedat Türkmen o görkemli okul için 11 milyon lira harcarken, CHP’li Torun’un baraka tipi binaya 8 milyon lira deprem güçlendirme yapmaya çalışması anlaşılamadı. Gelen tepkiler üzerine ihale iptal edildi. 
Proje için harcanan yaklaşık 200 bin lira çöpe gitti. Ordulunun cebinden dandik bir proje için 2009'un parasıyla 200 bin lira havaya uçtu. 
* * * 
10 BİN DOLAR DEĞERİNDEKİ PALMİYELER NEREDE?

CHP’li Seyit Torun, 2006 yılında sahile 21 tane palmiye dikeceğim diye tutturdu. O dönem Ordu Çevre Derneği Başkanı olan Rüştü Baş ve aktivist Enis Ayar “Yapmayın, etmeyin palmiye Karadeniz Bölgesi’nin ağaç türü değil, bu ağaçlar tutmaz” dediler ama nafile.
CHP’li Seyit Torun 13 bin lira harcayarak 21 palmiye getirtti. O dönem 1 lira 1.3 dolardı. Toplam 10 bin dolar (bugünün rakamlarıyla yaklaşık 90 bin lira) harcanan palmiyeler tam 8 yıl yaprak açmadı. Dikkatinizi çekerim tam 8 yıl…Haliyle yaprak açmayan palmiyeler sökülürken, şans eseri yaprak açan 4 tanesi halen orada duruyor. 
Küçük bir rakam gibi gözükse de 10 bin dolarlık palmiye rezaletinin bedelini Ordulu ödedi.
* * * 
9 MİLYON DEDİ, 14 MİLYON HARCADI!

Atila Şahin'in İl Başkanlığını yaptığı CHP'nin 2004-2014 yılları Belediye Başkanı olan Seyit Torun, 2009 yılında 'Teleferik yapacağım' dedi. 
Mimarlar Odası, Anıtlar Yüksek Kurulu, Tarihi Varlıkları Koruma Kurulu, sivil toplum 'güzergahı yanlış' demesine rağmen CHP'li Seyit Torun, Yalı Camii minaresinin üzerinden teleferik projesi çizdi. Düz Mahalledeki Rum Kilisesi'nin yanına konulması gereken Teleferik direğini ise 'arazi müşterek hisse' diye vazgeçti. 
Dönemin AK Parti Ordu Milletvekillerine giderek İller Bankasından kredi istedi.Milletvekilleri İller Bankasından kredi sağladı. 20 Mart 2010 tarihinde Teleferik temel atma töreninde konuşan CHP'li Seyit Torun, projenin 9 milyon liraya mal olacağını söyledi. 
Teleferik 15 ay sonra 8 Temmuz 2011 günü hizmete girdi. 15 ayda dolar ve malzeme fiyatlarında büyük artış olmadığı halde teleferik 14 milyon liraya mal oldu! AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, harcama kalemlerini istemesine rağmen CHP'li Torun vermedi. O gündür bugündür aradaki 5 milyon liranın hangi 'kalemlere' harcandığı merak ediliyor. 
 * * * 
ALTYAPI DEDİ, ŞEHRİ HER YIL SU BASTI

CHP'li Seyit Torun, 10 yıl boyunca 'altyapı, altyapı' diye tutturdu. Durmadan kazdı, boru döşedi ama 10 yıl boyunca sel ve su baskını şehirden eksik olmadı. Evleri işyerlerini su bastı, araçlar suya gömüldü. Sonradan anlaşıldı ki, 15-20 bin nüfusa sahip mahallelerde futbol topu genişliğinde boru döşediği ortaya çıktı.

* * * 
ŞEHRİN SİLÜETİNİ SİLEN ADAM 

Rıhtımdan bakıldığında şehrin arka planında yükselen ve şehir silüetini yerle bir eden çok katlı binaların ruhsatları onun döneminde verildi. İşin ilginç yanı, ruhsat vererek çok katlı binaların yapılmasına emsal teşkil eden işadamı bugün FETÖ'den Gürcistan'da kaçak hayatı yaşıyor. 
***
NASA TEKNOLOJİSİ DEDİ, ŞİMDİ UZAYI SEYREDİYOR

CHP' Torun, "Namus meselesi" yaptığı çöp konusunda 10 yılda en küçük adım atamadı. Belediye binası önünde, Durugöl'de ve çöp dökmek istediği alanlarda mahallelinin protesto gösterileri eksik olmadı. "NASA teknolojisi ile çöp sorununu çözeceğim" dedi, geceleri evinin balkonundan yıldızları seyretmekle yetindi. 
* * * 
ÇEVRECİ BAŞKAN(!)

"Çevreciciliği" kimseye kaptırmadı. 2009 yılında Plaj mevkiinde koşu alanı yapmak için onlarca akasyayı kestirdi. Yeşil alanları ticari alana çevierek satış ve yapılaşmanın önünü açtı. Boztepe'nin zervesine uzanan apartman ruhsatlarını 'güle güle' imzaladı. 
Anemon Otel’e bir cenaze arabası karşılığında izin verdi. Belde Otel’in önündeki asırlık mezarların üzerindeki çam ağaçları kesilip yerine balo-düğün salonu yapılması kararını imzalarken 'çocuklar gibi şendi' 
Geçen dönem sahil gezinti alanının genişletilmesi sırasında pankart açıp eylem yapanların arasında 'çevrecilik' nutukları attı. Ama yanında gelen Samsun’da ve Trabzon Milletvekillerine 'Samsun ve Trabzon sahillerini niye dolduruyorsunuz?' diye soramadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.