Altınordu'ya Büyükşehir yatırımlarının sadece bir kısmı...

Altınordu, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin son iki yıldaki yatırımları ile konforlu ve modern bir şehir halini almaya başladı.

- Bu haber 603 kez okundu.

Altınordu'ya Büyükşehir yatırımlarının sadece bir kısmı...

Ordu Büyükşehir Belediyesi 2 yıllık süre zarfında Altınordu’da hayata geçirdiği yatırımlarla ilçeyi bir cazibe merkezi haline getiriyor. Yapılan çalışmalarla hem Altınordu’da ikamet edenler hem de ziyaret için gelenler şehrin değişen yapısına hayran kalıyor. 
19 ilçede tarihi yatırımlara imza atan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesinde de önemli yatırımları vatandaşın hizmetine sundu. Altyapıdan üstyapıya, ekonomiden turizme kadar birçok çalışmanın gerçekleştirildiği Altınordu ilçesi modern şehir kimliğine kavuştu. 
YOL VE SUYA 98 MİLYONLUK YATIRIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve geldiği günden bu yana geçen 2 yıllık süre zarfında Altınordu’da yol ve su çalışmalarına ağırlık verildi. Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri ve OSKİ çalışmaları kapsamında Altınordu’ya son 2 yılda 98 milyonluk yatırım yaptı. 
ALTINORDU’NUN YOLLARINA 85 KİLOMETRELİK SICAK ASFALT

Ulaşım altyapısını güçlendiren Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Altınordu’nun ulaşım ağında bulunan yollarda 85 km sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdi. 
YAYALAR İÇİN ALTINORDU-PERŞEMBE ARASI KADAR KALDIRIM 
Yayaların güvenli ulaşımı içinde çalışan Büyükşehir Belediyesi 60 bin metrekare baskı beton kaldırımı da kullanıma sundu. 
ALTINORDU-ÇAYBASI ARASI KADAR İÇMESUYU VE KANALİZASYON HATTI YAPILDI

Ordu Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’de Altınordu’da su ve kanalizasyon alanında çığır açan çalışmalara imza attı. Şehrin altyapısında köklü değişimler yapan OSKİ, 2 yılda 58 km içme suyu ve 28 km kanalizasyon hattı çalışması gerçekleştirdi. OSKİ tarafından 39 km’lik içme suyu hattı yapımı da aralıksız devam ediyor. 
KIYILAR HALKIN OLDU

Kirazlimanı Mahallesinde halk tarafından büyük tepki alan ve imza kampanyaları düzenlenen 17 katlı, 280 daireli yüksek ölçekli yapı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in kararlılığı ve ‘Kıyılar halkın anayasal hakkıdır’ ilkesi doğrultusunda mahkeme kararıyla yıkıldı. 
Ayrıca Altınordu, Ünye, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı ilçe kıyılarında görüntü ve imar kirliliği oluşturan 156 kaçak yapı yerinden kaldırıldı.
KAVŞAK DÜZENLEMELERİ İLE ŞEHİR NEFES ALDI
Altınordu ilçesinin sorunlarından bir tanesi olan trafik yoğunluğu için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, ilçede gerçekleştirdiği ‘dinamik kavşak’ düzenleme çalışmaları ile trafiğin nefes almasını sağladı. Bu kapsamda Sivas Kavşağı, Rus Pazarı Kavşağı, Mevlâna Kavşağı, Dörtyol Kavşağı, Belediye Kavşağı ve Fındıklı Kavşak’ta yapılan çalışmalarla trafiğin akış hızı artırıldı. 
MELET’E ALTERNATİF KÖPRÜ KAZANDIRILDI 

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri işbirliğinde Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan ve Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki trafiğin omurgası olan Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Melet Irmağı üzerine inşa edilen yeni köprü ‘Melet Köprüsü’nde oluşan trafik yoğunluğunun azalmasını sağlarken alternatif bir güzergah oluşmasını sağladı.  
SIRRIPAŞA RENGARENK 

Altınordu ilçesinde bulunan ve halk arasında fidangör olarak bilinen Sırrıpaşa Caddesi Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla başlatılan çalışmalarla rengarenk, modern bir görünüme kavuştu. Alt yapısı sil baştan yenilenen caddede cephe ve zemin iyileştirme projesi kapsamında 98 binanın dış cephesi yenilendiği gibi zemine de doğal taş döşemesi yapılarak caddenin silueti değiştirildi. Yapılan bu çalışmalarla Ordu’ya, açık bir AVM kazandırıldı. 
ALTINORDU’NUN DUVARLARINA CAN GELDİ 

Altınordu ilçesinin önemli arterlerindeki bazı binaların boş duvarları mural sanatı ile süslendi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile kendi özgün tarzlarını ortaya koymuş genç sanatçılar tarafından, ilk etapta üç farklı binanın duvarında uygulanan mural büyük ilgi görürken şehre ayrı bir renk kazandırdı.
BOZTEPE ‘ORDU’NUN MİSAFİR ODASI’ OLDU 
Altınordu ilçesinde bulunan ve şehrin önemli turizm cazibe mekânlarından biri olan Boztepe, modern ve halkın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan projeyle bambaşka bir görünüm kazandı. Araç trafiğine kapatılan alanda begonit taş kaplama yaya yolu, 27 adet satış birimi ve bitkisel peyzaj düzenlemeleri yapıldı. Yenilenen yüzüyle yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Boztepe’de hayata geçirilen çalışmalar vatandaşlardan tam not aldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu çalışma sonunda yenilenen yüzüyle turistlerin ilgi odağı olan Boztepe, adeta ‘Ordu’nun misafir odası’ oldu. Boztepe’de ayrıca yamaç paraşüt alanı da genişletilerek paraşüt tutkunları için modern bir alana dönüştürüldü. 
TAYFUN GÜRSOY PARKI IŞIL IŞIL OLDU

Altınordu ilçesinde bulunan Tayfun Gürsoy Parkı, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenleme ve yenileme çalışmalarıyla bambaşka bir görünüm kazandı. İlçe sahil bandında yer alan parkta; kaldırım, yürüyüş yolu, aydınlatma, kent mobilyaları, çocuk oyun grupları ve spor alanlarıyla tamamen yenileyen, genç ve çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri alternatif oyun alanları oluşturan Büyükşehir Belediyesi, mahalle sakinlerinin yanı sıra vatandaşlardan da takdir topladı.
ŞEHİR MODERN BİR KİMLİK KAZANDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu’nun birçok bölgesinde mevcut alanlarda yeni düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda Atatürk Bulvarı üzerinde kafelerin bulunduğu ve halk arasında kafeler caddesi olarak bilenen alanda ahşap platformlar, oturma birimleri, bisiklet park alanları, doğal taş yürüyüş alanı ve bitkisel tasarımlar yapılarak cadde modern bir görünüme kavuşturuldu.
BİLAL KÖYDEN MÜZESİ YENİLENDİ 

1929 yılında kendi imal ettiği el yapımı tahta dizgi makinesiyle Güzelordu adında Türkiye’nin ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden anısına açılan Açık Hava Basın Müzesi, yapılan peyzaj düzenleme çalışmasıyla daha sade bir şekilde tasarlanarak sergi alanının ön plana çıkarıldığı ve çeşitli dönemlerde etkinliklere ev sahipliği yapabilecek sosyal bir alan olarak yeniden tasarlandı. Alan içerisine vefat eden gazetecilerin anısını yaşatmak için fotoğrafları konuldu. Müzede ayrıca Bilal Köyden’in dizgi makinesi, ziyaretçilerin dinlenmesi için oturma bazaları ve etkinliklerin düzenlenebileceği alan oluşturuldu.
ATATÜRK SİLUETİ SAHİLDEKİ YERİNİ ALDI 

Altınordu rıhtımında yapılan düzenleme çalışmaları kapsamında mevcut yerinden kaldırılan ışıklı Atatürk silueti, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla yeniden inşa edildi. 
CADDE VE SOKOKLAR DAHA MODERN 
Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçe genelinde cadde ve sokakları içinde çalışma gerçekleştirdi. Yeni kaldırımları ve ışıklandırmalarıyla yenilenen birçok cadde, görünümüyle göz doldurdu.
ORDU DENİZİ KULLANMAYA BAŞLADI 

Ordu’yu denizle bütünleştirmek adına projeler üreten Ordu Büyükşehir Belediyesi, yenileme çalışmalarının ardından Şehit Temel Şimşir gemisini turizme kazandırdı.  
KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETEN OTOGAR HİZMETE AÇILDI 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskipazar Mevkii çevre yolunun hemen kenarında inşa ettiği otobüs terminali, şehir içi ve şehirler arası taşımacılara yönelik hizmet vermeye başladı. Yeni ve çağdaş teknoloji ile inşa edilen Altınordu Şehirler Arası Otobüs Terminali, tavanına yerleştirilen standardı yüksek güneş panelleri ile saatlik 320 KWP elektrik üreterek, kendi kendine yeten bir bina özelliği taşıyor.
ŞEYH ŞAKİR EFENDİ TÜRBESİ AÇILDI, ADINA AŞEVİ KURULDU 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesinde kültür varlığı olarak tescilli bulunan ve içerisinde 7 kabrin bulunduğu Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi’ni titizlikle restore ederek ziyarete açtı. 
Büyükşehir Belediyesi ayrıca Buharalı Şeyh Şakir Efendi adıyla aşevi kurdu. Hizmete açılan aşevi ile ihtiyaç sahiplerine günlük sıcak yemek yapılarak dağıtılması sağlanıyor. 
HZ. BİLAL CAMİ İBADETE AÇILDI 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesi Cumhuriyet Mahallesinde Selçuklu döneminin izlerini günümüze taşıyan 450 kişi kapasiteli Hz. Bilal Camii’ni tamamlayarak ibadete açtı.
ALTINORDU’YA YÖRESEL ÜRÜN PAZARI KURULDU 
Ordu Büyükşehir Belediyesi üretici ile tüketicinin aracısız buluşacağı ve yöresel ürünler ile hediyelik eşyaların satılacağı pazar yerini Altınordu’ya kazandırdı. Altınordu ilçesi teleferik alt istasyonunun olduğu bölgede hizmet veren pazar ile yöresel ürünlerin pazarlanması sağlanıyor. 
ŞEHİR CANLILIK KAZANDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu’nun trafiğe kapalı caddelerinden bir tanesi olan Süleyman Felek Caddesi’ni yeşil adacıklarla donatarak caddeye canlılık kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca kentin en güzel manzaralarına öz çekim hatıra fotoğrafı otomatı yerleştirerek ziyaretçilerin unutulmaz anlarını kayıt altına almalarını sağlıyor. 
İLK KADIN TİYATROCUNUN ADI YAŞAYACAK 

Ordu’da 57 yıldır perdelerini kapatmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunun (OBBKT) kurulduğu dönemde ilk kadın tiyatro sanatçısı olan Fatma Demirhan’ın adının yaşatıldığı park tamamlanırken Altınordu’ya da yeni bir açık hava müzesi kazandırıldı. 
2 yıllık süre zarfında Altınordu’da birçok projeyi daha hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yapımı devam eden ve planladığı yeni projelerle ilçenin önemli bir cazibe çekim merkezi olmasını sağlıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.